Суспільство
Президент і перша леді взяли участь у врученні Національної премії імені Тараса Шевченка

Президент Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська долучилися до вручення Національної премії України імені Тараса Шевченка.
Про це інформує пресслужба ОП, передає Укрінформ.
«Президент України Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська взяли участь у церемонії вручення Національної премії України імені Тараса Шевченка 2025 року», – йдеться в повідомленні.
Зазначається, що глава держави привітав лауреатів і відзначив, що голос українських митців говорить світові правду про війну, підтримує людей усередині країни та в майбутньому розповідатиме про нові часи мирної, сильної й безпечної України.

«Щиро дякую кожному митцю, який став частиною нашої спільної справи – боротьби за майбутнє України. Дякую тим багатьом діячам культури, які безпосередньо долучилися до Сил безпеки й оборони. Дякую тим артистам, які постійно відвідують наших воїнів на передовій, проводять в Україні та за кордоном благодійні заходи, збирають кошти й закривають потреби того чи іншого підрозділу. І дякую всім тим митцям, які присвячують своє життя творенню заради інших», – зазначив Зеленський.
Церемонію нагородження лауреатів Національної премії імені Т.Г. Шевченка також відвідав Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.
«Цьогорічні переможці – митці, чиї твори не лише відображають сучасну Україну, а й зберігають нашу самобутність – те, що не здатні знищити жодні ракети ворога. Українська культура завжди була не лише вираженням національного духу, а й щитом у боротьбі за незалежність. Впродовж століть боротьби за державність наша культура була й залишається голосом нації, яка чинить спротив русифікації та нищенню. Сьогодні вона є ще однією, невидимою, але відчутною лінією оборони», – зазначив він.
Стефанчук подякував митцям, які «своєю творчістю збагачують українську культуру та показують світові унікальність, глибину й незламність України».
Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський підписав Указ про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка за 2025 рік.
На підставі подання Комітету премії Президент постановив присудити її режисерові-постановнику, авторові лібрето Василю Вовкуну – за оперу «Лис Микита», балет «Тіні забутих предків», модерн-балет «Пізнай себе!», театралізовану кантату «Псальми війни!» Львівської національної опери; поетові Юрію Іздрику – за книгу поезій «Колекція»; художниці Жанні Кадировій – за персональну виставку «Траєкторія польотів»; журналістові Павлу Казаріну – за проєкт «Публіцистика воєнного часу в інтернет-виданні «Українська правда»; майстрам петриківського розпису Валентині Єрмолаєвій-Карпець, Андрію Пікушу, Марії Пікуш і Наталії Рибак – за мистецький проєкт «Петриківський розпис: на захисті ідентичності»; скрипальці Богдані Півненко – за концертні програми 2019-2024 років; режисерові, авторові сценарію Олександру Саніну, операторові Сергію Михальчуку, композиторці Аллі Загайкевич – за повнометражний ігровий фільм «Довбуш»; композиторові Олександру Шимку – за сакральну містерію «Вирій» для мішаного хору, автентичних голосів, сопрано та симфонічного оркестру на стародавні молитовні, біблійні й українські народні тексти.
Фото: ОП
Суспільство
Кардинал Бичок впевнений, що новий Папа Римський говоритиме про мир в Україні

Єпископ Української греко-католицької церкви в Австралії, кардинал Микола Бичок переконаний, що новий Папа Римський Лев XIV порушуватиме питання миру в Україні.
Як повідомляє RFI, про це він сказав під час пресконференції у Ватикані, передає Укрінформ.
«Я думаю, що ми маємо велику надію. Не тільки тому, що цей 2025 рік проголошений всією католицькою церквою Роком надії. Я думаю, що Папа Лев XIV не тільки буде говорити про надію, він буде її втілювати в життя. І, зокрема, ця надія проявиться в цьому справедливому мирі в Україні, але й також по всіх куточках світу, де точиться війна», — сказав український кардинал, який брав участь у конклаві.
За його словами, справедливий мир передбачає засудження і покарання Росії як країни-агресорки та визнання України жертвою у цій війні.
«Я хочу звернути вашу увагу на те, що сталося перед конклавом. Усі кардинали підписалися із цим закликом до миру, до всіх сильних світу цього, тобто до всіх лідерів. Це дуже сильне послання. Це практично 183 кардинали. Це весь світ. І я думаю, тут є чітка лінія, яку займає цілий світ в особах тих 183 кардиналів», – додав він.
Відео надане Національною радою з питань телебачення і радіомовлення
Кардинал Бичок також розповів подробиці процесу обрання Папи. Зокрема, він зауважив, що реальний конклав не схожий на те, що показано в однойменному голлівудському фільмі.
«Я дивився фільм, але насправді він був суперечливим, особливо щодо молитви. Ви бачили в ньому, як хтось із кардиналів молиться? Жодного разу. Це в голлівудському стилі», – сказав він.
Бичок також зазначив, що під час конклаву у кардиналів були вимкнуті телефони: «Це був найкращий час у моєму житті. Просто спробуйте вимкнути телефон хоча б на 24 години – мій телефон був вимкнений два з половиною дні».
Як повідомляв Укрінформ, 8 травня Папою Римським обрали американського кардинала Роберта Превоста. Він буде відомий як Лев XIV.
Суспільство
Колишній мер Херсона відмовився від обміну заради співкамерника Анонси

Колишній міський голова Херсона Володимир Миколаєнко, якого російські військові утримують у неволі з 2022 року, добровільно відмовився від обміну, щоб дати шанс на порятунок важкохворому полоненому.
Цей факт озвучили під час спеціального заходу в ОБСЄ, пише ZMINA.
За словами племінниці Миколаєнка Анни Коршун-Самчук, після перебування в окупованому Криму його етапували до колонії №7 у російському місті Пакино (Володимирська область). Ще у 2022 році він мав бути включений до списку на обмін, однак передав своє місце співкамернику, у якого почалася гангрена. Миколаєнко не хотів допустити його загибелі у полоні. Після цього росіяни припинили вносити його до обмінних списків.
Нині він утримується в тяжких умовах без медичної допомоги, без пред’явлених обвинувачень або судового рішення, тож його правовий статус досі не визначено.
Анна Коршун-Самчук закликала міжнародну спільноту сприяти звільненню цивільних заручників, підкреслюючи, що їх утримання є грубим порушенням міжнародного права. Вона наголосила, що, попри щоденні обстріли Херсона, родичі полонених чекають на звільнення своїх близьких.
Миколаєнка викрали 18 квітня 2022 року. У липні того ж року стало відомо, що він відмовився йти на співпрацю з колаборантом Кирилом Стремоусовим.
У 2014–2020 роках Миколаєнко очолював Херсонську міську раду, активно виступав проти проросійських сил і мав у команді радницею активістку Катерину Гандзюк.
3 травня російські пропагандисти показали сюжет із Миколаєнком, де журналіст намагався спровокувати його, вимагаючи засудити Романа Шухевича. Попри тиск, ексмер відповів гідно, заявивши, що Шухевич воював за Україну, а не за нацистську Німеччину.
Окрім Миколаєнка, у російському полоні перебуває й нинішній мер Херсона Ігор Колихаєв. Є підозра, що його утримують у підпільній в’язниці фсб в окупованому Сімферополі.
Суспільство
В Одесі ініціювали встановлення міжконфесійної каплиці та меморіалу :: Інтент :: Суспільно-політичне видання:: Регіональна мережа якісної журналістики

Громадська організація “Родина Янголів Світла” запропонувала Одеській міській раді та представникам релігійних конфесій створити на території Західного кладовища Одеси почесного військового меморіального поховання.
Як повідомила Інтенту голова громадської організації Ангеліна Любчак 21 квітня заплановане обговорення будівництва міжконфесійної каплиці на території майбутнього меморіалу.
Організація підготувала проєкт, в рамках якого передбачено облаштування окремої ділянки для військових поховань та спорудження міжконфесійної каплиці, відкритої для представників різних віросповідань.
Наразі проєкт вже готовий, але організація стикнулася з непорозумінням міської влади щодо зовнішнього вигляду поховань та меморіалу.
“Міська влада пропонує чорні й темні тони, а ми наполягаємо на світло сірих, аби воно не було схоже на інші. Ми вже пропонували проєкт, але він не сподобався громадськості. Подумали, що він трохи віддає радянськими мотивами”, – зазначила вона.
17 квітня в Одеській міськраді відбулося засідання Робочої групи з питань взаємодії з ветеранськими організаціями та родинами загиблих захисників.
Торік в Одеській області ввели заборону на публікацію інформації про дату та час поховання військових, які загинули на війні з росією. Відповідний наказ “Про додаткові заходи правового режиму воєнного стану” видало керівництво оперативно-тактичного угруповання “Одеса”.
В сіні 2024 року на одному з кладовищ Одеси виділено окрему ділянку для поховання загиблих захисників України. Наразі там встановлюють однакові надгробки. Також збільшена матеріальна допомога родинам загиблих воїнів на поховання.
-
Суспільство1 тиждень ago
В Києві відбулася восьма церемонія міжнародної премії Woman 2024
-
Суспільство5 днів ago
Одеські ресторани назвали найгіршими з дотримання закону про заборону куріння Анонси
-
Політика3 дні ago
Євген Пікалов, заступник міністра юстиції України
-
Усі новини5 днів ago
вид на поселення з висоти пташиного польоту вразив людей (фото)
-
Війна4 дні ago
На Київщині та в низці областей оголошували тривогу через загрозу балістики
-
Політика4 дні ago
Уряд Мерца проводитиме більш активну політику щодо України
-
Відбудова4 дні ago
За два роки програмою «єВідновлення» скористалися майже 100 тисяч родин
-
Події4 дні ago
В Україні у травні розпочнуться зйомки нового фільму про УПА