Суспільство
Військові експерти проаналізували все, що відомо про уражену техніку ворога у Криму Анонси

Військові аналітики розповіли, яку ворожу техніку та кораблі знищила у Криму українська розвідка, та що вона означає для окупантів.
Крим. Реалії зібрали та проаналізували всі відомості про пошкоджені російські плавзасоби, опитав відповідних військових експертів.
Згідно з інформацією ГУР МО, операцію здійснили дрони спецпідрозділу розвідки під назвою “Prymari”. Вони ухилялися від атак російських зенітних ракет і вразили ворожі катери та зенітно-ракетний комплекс.
Катери “Раптор” та “БК-16” — це швидкісні десантні судна, створені на основі шведського проекту CombatBoat 90. Вони призначені для патрулювання прибережних вод і десантування на березі. Всього російський флот має кілька десятків таких катерів.
Катери “Раптор” активно використовуються російськими військовими для перевезення десантних підрозділів та патрулювання прибережних вод. Вони мають високу швидкість і маневровість. Однак, як показала практика, катери “Раптор” і “БК-16” стали однією з основних цілей для українських збройних сил.
За три роки війни ЗСУ знищили вже шість катерів типу “Раптор”. Окрім цього, українські розвідники також знищили зенітно-ракетний комплекс “Тор-М2”, який є важливою частиною російської ППО в окупованому Криму. Цей комплекс призначений для захисту від повітряних атак, зокрема від літаків, вертольотів та дронів. Він здатний відбивати атаки на великих відстанях і з високою точністю. Знищення цього комплексу означає, що окупанти втратили один із важливих елементів своєї оборони, що ускладнює їх здатність протистояти українським ударам з повітря.
Також українські дрони Prymary знищили російські радіолокаційні станції та військову техніку в Криму, завдавши ворогу значних багатомільйонних втрат. Це ослаблює здатність окупантів виявляти повітряні та надводні загрози. Зокрема, знищена станція “Каста”, яка коштує близько 60 мільйонів доларів.
На початку березня український рух спротиву “Атеш” успішно здійснив диверсію на залізниці в окупованому Криму. Вибухи, що пролунали в ніч на 9 березня неподалік Севастополя, сталися саме перед прибуттям потяга з боєприпасами. Партизани наголосили на продовженні знищення ліній постачання окупантів і закликали українців приєднуватися до руху, щоб наблизити звільнення Криму та всієї України.
Україна
Farmak спростовує фейк про завищену ціну на “Тріомбраст” у контракті з військовим госпіталем МОУ та розцінює це як спробу дискредитації українського виробника

У зв’язку з публікацією в окремих ЗМІ інформації щодо нібито завищеної на 40% вартості лікарського засобу “Тріомбраст” при його постачанні для потреб Міністерства оборони України, компанія Farmak заявляє, що така інформація є неправдивою та спрямованою на дискредитацію українського виробника.
Контракт на постачання ліків “Тріомбраст” був укладений із Головним військовим клінічним госпіталем МОУ 27 березня 2025 року за процедурою запит пропозицій через Prozorro Market (ідентифікатор оголошення: UA-2025-03-13-011363-a) відповідно до чинного законодавства.
Угода передбачала постачання 1100 шт ампул препарату. Ціна за одну ампулу склала 119,40 грн без ПДВ. Відповідно ціна за упаковку (5 шт в коробці) – 597 грн. без ПДВ. Гранично-оптова (референтна) ціна, зареєстрована в Міністерстві охорони здоров’я України на цей лікарський засіб складає 597,45 грн без ПДВ.
Публікації, в яких стверджується, що закупівля відбулася без тендеру та за завищеною ціною, не відповідають дійсності. Закупівля здійснена відповідно до Постанови 1178 КМУ, яка визначає порядок і перелік товарів, обов’язкових до закупівлі закладами охорони здоров’я через Prozorro Market.
Щодо ціни: згідно з даними сайту tabletki.ua, вартість “Тріомбрасту” в аптечних мережах коливається від 423,72 грн до 1070 грн. Ціна 423,72 грн представлена лише в кількох аптеках мережі “Бажаємо здоров’я” по всій Україні, де в наявності по 1–2 ампули з терміном придатності до 06.2025.
Водночас на офіційному сайті аптеки “Бажаємо здоров’я” ціна препарату з тривалим терміном придатності становить 857 грн.
Відповідно аптеки можуть самостійно формувати ціну, враховуючи в тому числі термін придатності. І якщо він закінчується, аптеки можуть робити знижку, щоб швидше реалізувати продукт.
Узагальнений аналіз цін на “Тріомбраст” на tabletki.ua демонструє, що роздрібні ціни значно перевищують гранично-оптову ціну, затверджену МОЗ. Тому порівняння вартості в межах державного контракту з ціною продукту, який представлений в аптеці однією ампулою з майже вичерпаним терміном придатності є некоректним та свідчить про поверховість аналізу й недостатню обізнаність автора публікації.
Компанія Farmak закликає представників медіа дотримуватись журналістських стандартів, ретельно перевіряти інформацію перед її публікацією та не поширювати недостовірні або перекручені дані.
Вдячні тим медіа, які розібравшись в ситуації, спростували чи видалили неправдиву інформацію.
Суспільство
Понад 40% українців отримують недостатньо інформації про міни і вибухівку

В Україні 42% громадян вважають, що отримують недостатньо інформації про вибухонебезпечні предмети.
Про це свідчать результати дослідження, оприлюдненого Програми розвитку ООН, передає Укрінформ.
«Відповідно до ключових результатів дослідження, 42% українців вважають, що інформації про ВНП недостатньо, причому найбільший дефіцит інформації відчувають жителі сіл, а також мешканці західного регіону. 25% українців вважають ризик дістати поранення від вибухонебезпечних предметів високим; цей показник зростає до 30% серед мешканців південних регіонів України», – зазначили у ПРООН.
За даними дослідження, загроза від мін та інших ВНП посідає 11 місце серед проблем, які хвилюють населення України найбільше. «Такий низький показник викликає занепокоєння, враховуючи високий рівень забруднення України вибухонебезпечними предметами», – зауважують у ПРООН.
Згідно з дослідженням, 13% українців особисто бачили ВНП, а 31% бачили позначки «Небезпечно, міни!».

На запитання про свої дії у разі виявлення підозрілого предмета 90% опитаних сказали, що вжили б безпечних заходів: не торкалися б його, відійшли якомога далі, попередили людей поблизу і зателефонували до екстрених служб.
Водночас більше половини респондентів (63%) помилково вважають, що позначення місця навколо підозрілого предмета є безпечною дією. Крім того, 21% українців підійшли б і розглянули підозрілий предмет, а 14% спробували б прибрати такий предмет.
«Згідно з результатами дослідження, українці рідко наражають себе на небезпеку свідомо, а переважна більшість ситуацій ризику — це неусвідомлюваний ризик, викликаний робочою необхідністю», – зазначають у ПРООН.
За їхніми даними, 17% українців мають роботу на відкритому повітрі на потенційно забруднених територіях, але не вважають, що ризикують.
Основним чинником ризикованої поведінки, за даними ПРООН, є надмірна впевненість у власній обізнаності з територією: люди продовжують займатися своїми звичними справами, вважаючи, що обізнаність з територією допоможе їм уникнути небезпеки.
При цьому 9% респондентів зазначили, що пішли б на територію, потенційно забруднену вибухонебезпечними предметами, якби це було пов’язано з робочою необхідністю або задоволенням нагальних потреб.
У ПРООН вважають, що підвищення обізнаності населення щодо цього виду небезпеки та сприяння прийняттю рішень щодо безпечної поведінки має вирішальне значення для запобігання трагедіям та захисту здоров’я і підвищення рівня безпеки населення України.
Дослідження проведене BBC Media Action в межах проєктів Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та Humanity & Inclusion (HI) у партнерстві з Державною службою з надзвичайних ситуацій (ДСНС). Збір даних тривав із січня по травень 2024 року. Воно фінансувалося урядами Японії та Нідерландів.
Було опитано 2421 респондента з підконтрольних Україні територій, організовано 12 фокус-груп, до складу яких входили люди, які проживають у регіонах із середнім та високим рівнем забруднення вибухонебезпечними предметами, а також проведено 10 детальних інтерв’ю з аграріями та особами, які постраждали від вибухонебезпечних предметів.
Як повідомлялося, за даними ДСНС, із лютого 2022 року через вибухонебезпечні предмети в Україні загинуло 336 осіб, з них 18 дітей.
Суспільство
В університеті внутрішніх справ Одеси оновлять аудиторії та коридори за понад 3 мільйони Анонси

Одеський державний університет внутрішніх справ (ОДУВС) оголосив ще один тендер з ремонту навчального закладу.
Інформація міститься в системі електронних закупівель Prozorro.
На цей раз йдеться про поточний ремонт аудиторій, коридору 2-го поверху та сходової клітини в будівлі їдальні під літерою “В”, розташованій на провулку Сабанському, 4, в Одесі.
Роботи оцінили в 3,45 мільйона гривень, кошти виділять з держбюджету. Замовником виступив сам університет.
Потенційні підрядники мають до 11 квітня 2025 року подати свої тендерні пропозиції. У цей же день і проведуть аукціон у форматі відкритих торгів з особливостями, що передбачає скорочені терміни подачі заявок та оскарження. Завершити ремонт планується до 25 грудня 2025 року.
Раніше ОДУВС обрав компанію для виконання капітального ремонту приміщень першого поверху будівлі Їдальня (літера “В”). Тендер провели у форматі відкритих торгів з особливостями. Єдиним учасником стала ТОВ “Виробничо-будівельна фірма “Олександр”, яка запропонувала виконати роботи за 3,3 мільйона гривень.
За інформацією YouControl, компанія зареєстрована в Одесі з 1991 року, а її власником є Олег Макар. Він також володіє підприємством “Південь Газифікація”, яке у 2024 році ледь не отримало контракт на реконструкцію школи №39 на вулиці Успенській.
Це вже не вперше університет обирає цю компанію без аукціону для виконання робіт. У лютому ТОВ “ПГС” без онкурентів отримало підряд на поточний ремонт сходової клітини за 1 мільйон 400 тисяч грвиень.
Також у вересні 2022 року Одеський державний університет внутрішніх справ уклав угоду із товариством з обмеженою відповідальністю “Грін Трейдінг” про те, що товариство до 25 грудня 2022 року завершить будівництво навчального корпусу Одеського державного університету внутрішніх справ за адресою: провулок Сабанський, 4.
-
Політика1 тиждень ago
Спецпредставник Трампа оскандалився заявою про Будапештський меморандум і «російську» ядерну зброю в Україні
-
Суспільство1 тиждень ago
Сегодня в Одесской области произошло землетрясение
-
Суспільство1 тиждень ago
В Україні вже працюють тисяча фахівців із супроводу ветеранів
-
Події1 тиждень ago
МКСК планує запустити мапу доступності культурних просторів і послуг
-
Відбудова1 тиждень ago
виплати за пошкоджене житло отримали вже 87 тисяч українців
-
Суспільство1 тиждень ago
За час воєнного стану викрили понад 820 груп, які переправляли ухилянтів за кордон
-
Війна1 тиждень ago
Пам’яті поліцейського Андрія Тарчинського
-
Одеса1 тиждень ago
Миколаївські морпіхи атакують живу силу ворога — відео