Усім, хто йде до війська чи волонтерить біля лінії фронту, необхідно вакцинуватися від гепатиту В.
На цьому в коментарі Укрінформу наголосила медична експертка ЮНІСЕФ в Україні Катерина Булавінова.
“Дуже раджу всім, хто збирається йти до війська, або виїжджає допомагати дуже близько до лінії фронту, та і взагалі у зв’язку з безпековою ситуацією наразі, перевірити, чи ви вакциновані від гепатиту В. Дорослі люди в Україні загалом не вакциновані від гепатиту В, бо ця вакцина з’явилась у календарі щеплень на початку 2000-х, і традиційно щепленнями від гепатиту В було охоплено дуже мало населення. Тобто є багато дорослих людей, які можуть надавати допомогу іншим людям і мати контакт із кров’ю. Тому ми дуже радимо вакцинуватися від гепатиту В”, – сказала Булавінова.
Окрім цього, додала вона, мобілізованим, військовим, рятувальникам, волонтерам, людям, які працюють на розбиранні завалів після російських атак, необхідно вакцинуватися від правця. За її словами, ці люди мають високий ризик травмуватися і, відповідно, високий ризик захворіти на правець.
Як нагадала Булавінова, вакцина від правця та дифтерії безкоштовна, кожна доросла людина, починаючи з 16 років має вакцинуватися від цих хвороб кожні 10 років.
Також медична експертка ЮНІСЕФ наголошує, що українцям слід бути дуже уважними у випадках, якщо вони мали контакт із безпритульними чи дикими тваринами. Це можуть бути укуси собак, котів, їжаків, лисиць тощо.
“Я раджу бути дуже уважними, якщо вас кусає якась тварина. Обов’язково робити щеплення проти сказу, бо це смертельно небезпечна хвороба, від якої немає жодного лікування. Наразі в Україні для превентивної вакцинації просто немає стільки вакцини, хоча представників деяких професій вакцинують превентивно. Це, наприклад, лісники або ті, хто працює у сільському господарстві з тваринами. Але загалом в Україні практикується постконтактна профілактика”, – пояснила Булавінова.
Вона наголосила, що після інфікування вірусом сказу іноді перші симптоми можуть проявитися через пів року.
“Тобто, якщо когось хтось укусив, неважливо, чи це село, місто або ліс, звʼяжіться з медичним працівником і зʼясуйте, чи не треба вам зробити щеплення від сказу”, – порадила співрозмовниця.
Ще одним ризиком для України медична експертка ЮНІСЕФ назвала кір. Хоча, за її словами, охоплення дітей щепленням від кору в Україні на досить непоганому рівні – 80% від рекомендованих ВООЗ 95%, проте, наголошує Булавінова, спалах захворювання цілком вірогідний через невакцинованих 10%.
“Така інфекція як кір дуже швидко розповсюджується від людини до людини, є однією із найзаразніших. Кір може також уражати і дорослих, як ми це бачили під час усіх спалахів в Україні. Тому моя рекомендація така: якщо дитина пропустила свої щеплення від кору, наприклад, в рік, то їх треба надолужити. Якщо пропустили другу дозу, теж треба надолужити. Якщо це дитина, яка всі дози пропустила і якій наразі, наприклад, 10 або 7 років, вона ніколи не була вакцинована, то їй необхідно зробити дві дози вакцини проти кору, яка є у складі вакцини кір-краснуха-паротит (КПК) з інтервалом в один місяць. Якщо це доросла людина, яка не хворіла на кір і не була вакцинована в недавньому минулому, про своє дитинство не впевнена, то доросла людина теж може вакцинуватись від кору, теж двома дозами з різницею в один місяць”, – розповіла Булавінова.
Вона додала, що вагітним жінкам, які не були вакциновані від кору, варто почекати народження дитини, оскільки вакцини від кору містять ослаблені живі віруси і не рекомендовані вагітним.
Водночас, наголошує фахівчиня, людина, яка перехворіла на кір, вдруге не захворіє. Проте, кір часто можна сплутати з краснухою чи ентеровірусною інфекцією. Тому дорослі, які не мають лабораторного підтвердження того, що перехворіли на кір, також можуть зробити щеплення вакциною КПК – від кору, паротиту та краснухи.
“Краснуха у дорослих жінок небезпечна тим, що на її фоні може виникати артрит. Наприклад, у жінок, які працюють у дитячому колективі чи лікарні, високий ризик того, що вони зіткнуться з дитячими інфекціями. І така жінка, наприклад, перехворівши колись на кір, може вакцинуватися вакциною КПК, щоб захиститися від краснухи і паротиту”, – рекомендувала Булавінова.
Як повідомляв Укрінформ, в Україну доставлено нову партію інактивованої вакцини проти поліомієліту у кількості 138 тис. доз.
Фото ілюстративне