Connect with us

Інтерв'ю

Депутат Одеської міськради Петро Обухов: про пішохідний центр, транспортну модель Одеси, корупцію та мерські амбіції

Published

on

Петро, ми зараз якраз сидимо з вами у самому центрі Одеси, на Соборній площі, отже, давайте звідси і почнемо розмову. Пішохідна зона в центрі міста – одна з ваших ідей, ви її вперто просуваєте. Але для багатьох це дуже спірне починання. Згідно з відгуками у соцмережах, одесити розділилися рівно навпіл: одним пішохідний центр дуже подобається, інші обурені та вимагають усе це скасувати. Що для вас особисто важливіше, ваша (звісно, ​​обґрунтована та аргументована) думка, чи думка людей, виборців? Чим ви насамперед самі керуєтеся, коли приймаєте рішення?

Коли я йшов у мери, у моїй передвиборчій програмі одним із пунктів було саме зробити пішохідним центр Одеси. Тому можна сказати, що я на боці тих людей, які голосували за мене. Хоча, звичайно, я розумію, що багато хто з них про це не замислювався, коли голосували. До речі, ще два роки тому я записував відео, яке так і називається: як зробити частину центру Одеси пішохідною. І я вам скажу, що у вересні минулого року було проведено соцопитування, яке показало, що 85% опитаних позитивно ставляться до пішохідної зони.

Я скажу так: є частина людей, які звикли завжди та скрізь їздити на автомобілі. І у них є фантазія, що можна зробити так, щоб по місту можна було рухатися зручно без пробок на машині, і щоб скрізь були парковки, бажано безкоштовні. І вони за цю фантазію б’ються, вони мені часто пишуть коментарі – пропонують різні ідеї… Насправді якби це було можливо, я підтримував би ці ідеї. Але, на жаль, це не тільки неможливо зробити, як вони хочуть, а ще й шкідливо для решти – хто не може чи не хоче користуватись автомобілем. Тому що в результаті ми отримуємо місто, в якому всі тротуари нарізані під кишені для автомобілів, дороги максимально розширені… Не лише Одесу, але взагалі жодне місто у світі неможливо зробити таким зручним для автомобілістів. Через це вже пройшли і Європа, і Америка. Усі це розуміють. Але коли людина сидить за кермом, вона бачить лише свій бік. Мені, наприклад, часто пишуть: “А чи не могли б ви якось переналаштувати сигнали світлофора, щоб ось цією вулицею було зручно їхати”. І якщо спитати у СМЕП, вони відповідають: ну так, ми можемо… Але як же тоді інші вулиці, які перпендикулярні до цієї? Тоді там будуть проблеми.

Те саме з пішохідним центром. Незадоволений невеликий відсоток людей, які не можуть вийти з машини та пройти сто метрів пішки.

Але частина пішоходів теж через те, щоб центр був не пішохідним… У них свої аргументи. Громадський транспорт у нас не дотягує, наприклад, у тому ж Львові, скажімо, до пішохідного центру ходить трамвай, і людина, якій важко йти пішки, може доїхати…

Від найглибшої точки пішохідного центру до найближчої автомобільної вулиці два квартали. Це тільки здається, що ходити далеко, насправді проблем немає жодних.

Мені один хлопець писав, він затятий автомобіліст, – так він вважає, що якщо побудувати через все місто величезну естакаду, вирішиться назавжди питання з пробками і скрізь легко добиратись. Я наводив йому приклад Лос-Анджелес, де так і зробили, і це не допомогло. Є таке поняття: індукований попит. Коли ми будуємо таку широку зручну дорогу, вона дає сигнал людям більше користуватися машинами. І машин побільшає. За статистикою, після розширення вулиці приблизно через чотири роки вона знову стоїть у тих самих пробках, як і була до розширення. Але людей у ​​машинах уже більше. І коли я йому все це пояснив, він поставив мені запитання: а що робити, якщо дощ чи зима? Я йому кажу: ну парасольку візьми… А взимку можна тепліше одягтись. А він відповідає: а я не маю зимового взуття навіть.

Припустимо, є й такі. Але є ж батьки з немовлям та коляскою. Або бабуся зі зламаною ногою…

Насправді такі ситуації рідко трапляються. І поліція у таких випадках усіх пропускала. Наприклад, у нас є одна дівчина, співробітниця художнього музею, має проблеми з ногою, їй боляче і важко ходити. Ми спеціально домовлялися з поліцією, щоби її пропускали. Це не проблема. Проблема, коли дівчина каже: як же я у своїх кедах Джиммі Чу піду тротуаром у бар “Fitz”? Я подивився – там пройти сто метрів… У мене ця заява прямо лють викликала.

І все ж таки є думка, що в нас все це було трішки непродумано. Не було комплексного рішення.

Так, я згоден. І головною проблемою пішохідної зони було те, що вона була не зовсім пішохідною. Раз на хвилину проїжджала якась машина. Туди можна було заїжджати місцевим мешканцям, тим, хто там працює, бізнеси, магазини… У правилах дорожнього руху навіть написано: машини, які обслуговують місцевих мешканців. Це таксі, кафе, доставки… Друга проблема – зазвичай у пішохідних зонах через 3-4 роки змінюється бізнес, він підлаштовується під нові умови. У нас це поки що не сталося. Лише частково. Було б логічно, наприклад, щоб ресторани розширили літні майданчики…

До речі, багатьох одеситів це, навпаки, обурює. Тротуари, заставлені столиками, якими неможливо пройти. До того ж пішохідна зона в центрі тільки у вихідні, а літній майданчик якщо вже зробили, то так він і стоятиме, і в будні дні теж…

…Ще не був продуманий момент із екскурсійними автобусами. До того ж було надто багато місць, де дозволено паркуватись. Паркувальні інспектори просто не встигали скрізь, відповідно не всіх штрафували. Ще нюанс: за правилами, якщо з пішохідної зони є кілька виїздів, водії мають їхати до найближчого. Наприклад, мешканці Воронцовського провулка могли виїжджати лише через Катерининську площу у бік Будинку вчених. Звичайно, ніхто за цим не стежив, і всі їхали, як їм зручно.

З урахуванням усіх помилок та недоліків, наступного року ми вже маємо схему зі змінами. Наприклад, я запропонував заборонити паркування у більшій частині кварталів. Взагалі паркування всередині пішохідних зон заборонено, але дозволена зупинка. І щоб довести, що людина саме припаркувалася, інспектор має стояти щонайменше п’ять хвилин біля машини, фіксувати на фото двічі цей автомобіль – надто довго та складно. Звичайно, ніхто зараз цього не робить. Так ось ми хочемо повісити більше знаків, що забороняють паркування. Ще хочемо виділити квартал від Пушкінської до Дерибасівської під паркування екскурсійних автобусів, щоб туристам було зручно пройти один квартал до оперного. У нас цього року очікується захід у порт цілого ряду круїзників, і вони мають такий запит, їм треба возити туди людей. Плюс ми хотіли б у середині пішохідної зони зробити її абсолютно пішохідною. Квартал Ланжеронівська-Катерининська, і Катерининською до Катерининської площі повністю перекрити і унеможливити транзит.

Буде ще більше обурень…

Ми хочемо все добре продумати. Поставити автоматичні боларди, зареєструвати всіх місцевих жителів, щоб тільки вони могли заїжджати.

Це величезна робота та гроші…

Гроші ми вже зарезервували у бюджеті на цей рік, а ось із роботою, дійсно, є проблеми.

До початку сезону залишилося зовсім мало. Встигнете?

Не знаю. Думаю, ні.

І буде знову – як вийшло?

Намагаємось… Яскравим прикладом того, що пішохідна зона дуже потрібна, були 1-2 січня. Коли мою пропозицію зробити хоча б на ці два дні центр пішохідним не підтримали, тож у результаті там був просто жах.

До речі, дуже некрасиво цю пропозицію проігнорували, хоча вона була правильною та логічною.

Це вже такі психологічні моменти, чому його проігнорували. Я думаю, що насправді всі вони чудово розуміли, що це правильне рішення, але не хотіли його прийняти, тому що це я запропонував.

Але насправді потрібно думати не про те, показав ти слабкість чи ні, а про те, чи зробив ти людям зручно, чи ні.

На жаль, не всі так міркують…

Я так міркую.

Тому ви і не стали мером у 2020 році?

Не тому.

А чому?

У мене низька насправді впізнаваність на той момент була, та, мабуть, і зараз є. Крім того, у мене була досить низька підтримка серед людей похилого віку, а вони якраз основний контингент, хто ходить на вибори. Другий нюанс – політична сила, від якої я йшов. Ще рік тому до неї було досить негативне ставлення. Не секрет, що в Одесі досить великий відсоток проросійськи, і я навіть сказав би, прорадянськи налаштованих людей, особливо якраз серед того найстаршого покоління. Тому партія патріотичної спрямованості вони не користується популярністю. Але я вважаю, що в мене був хороший результат. За тиждень до виборів гурт “Рейтинг” давав мені 5%. А я набрав на виборах 12…

А як у вас взагалі народилася думка стати мером? Звідки таке бажання у такої молодої людини?

Насправді не такий уже я і молодий. Наприклад, Гройсман став мером Вінниці у 27, а мені зараз 37. У 37 він уже, на мою думку, міністром був… Так що я навіть трошки затримуюсь.

Але знайти той момент, коли я саме вирішив піти балотуватись на міського голову, і сам не можу. Це була довга дорога. Спершу я став депутатом облради. Можна сказати несподівано. Я був у партійному списку якимсь 47-м, здається. Не пройшов, забракло кількох місць. Але так вийшло, що хтось відмовився від мандату, хтось помер, відбулися перестановки – і 2014 року я став депутатом облради. Це, звичайно, вплинуло на мою психологію: така невелика влада в моїх руках, яку хотілося вжити, щоби щось змінити. Відразу скажу, що було цікаво, але потрапити знову до облради я не хотів би. Досі не розумію, навіщо вона потрібний… Кожен населений пункт має свої ради, і повноваження обласних рад скоріше декоративні. У міськраді роботи набагато більше, і вона в тисячу разів цікавіша.

Крім того, я завжди цікавився політикою, як творець сайту “Думська” спочатку навіть ходив з фотоапаратом на сесії міськради, за всім стежив – було цікаво. А у 2012 році ми з друзями почали створювати таксі “Бонд”. Воно розвинулося у дуже велику компанію, зараз у нас зареєстровано понад 3 тисячі водіїв… І аналізуючи дані, які я там отримував, щодо замовлень клієнтів та переміщень водіїв містом, я зрозумів, що можу їх використовувати для якихось покращень. Наприклад, я з’ясував середню швидкість, з якою проїжджають водії у різний час у різних частинах міста, дізнався, в яких місцях вони найчастіше проїжджають. Виявилося, що найпопулярніше місце – Середньофонтанська від Пирогівської до залізничного вокзалу та два квартали Пушкінської. А там завжди було раніше паркування по краях, біля ЦУМу та біля церкви. І тоді я написав пост у себе на фейсбуці про те, що оскільки це дуже популярне місце, і там багато їде машин, треба заборонити паркування. Тоді буде не три ряди, а чотири їхати, це покращить ситуацію. Це було чотири роки тому, і через три роки мерія таки втілила мою ідею.

Потому мене почали запрошувати кудись як експерта. У 2017 році нинішній віцемер Сергій Тетюхін покликав мене до робочої групи, яка визначала, на що краще взяти кредит Європейського інвестиційного банку у сфері дорожнього руху. Мене питали, в яких місцях міста у нас частіше аварії, що варто змінити… Одна з важливих речей – безпека велосипедистів, і я тоді запропонував зробити велодоріжку із міста на Селище Котовського. До речі, досі цього кредиту ми не взяли. Можливо, цього року візьмемо, і я за нього проголосую вже як депутат. І ось таким чином я почав якось цікавитись загальноміськими проблемами. Але якщо я в таксі “Бонд” бачу якусь проблему, я беру її та виправляю. А в місті я не міг взяти і одразу виправити те, що мені не подобається. А дуже хочеться…

І захотілося стати мером, щоб одразу все виправити, радикально?

Я розумію, що це неможливо. Але я бачу багато можливостей, що і як можна покращити, виправити і що не робиться. Навіть з урахуванням тих обмежених можливостей, які ми маємо. І ось я не можу точно згадати момент, коли захотів стати міським головою, але від нашої партії хтось мав іти до мерів. І коли запропонували мені, я був готовий до цього. Мені сказали: “Ми бачимо, що ти хочеш”…

Не за горами наступні вибори, чи буде Петро Обухов балотуватись в мери ще раз?

Я не хочу знову посісти третє місце. Для першого разу це непоганий результат, але лише для першого. Якщо я не бачитиму, що у мене є шанс перемогти, я не балотуватимусь. До того ж, і на мій досвід, і за результатами президентських виборів, я можу сказати, що щось передбачати в політиці на три роки вперед – безглузде заняття.

Але таке бажання все-таки є?

Таке бажання є, але чи я його реалізовуватиму – передбачити неможливо. Все, що завгодно може статись за ці три роки, абсолютно різні сценарії. Раптом, наприклад, з’явиться якийсь класний сильний кандидат, я побачу, що має шанси на перемогу, і захочу його підтримати… Я не знаю.

А якби вибори були вже завтра, за чинного розкладу?

Те саме. Якщо я побачу, що в мене є реальні шанси, намагатимуся. Якщо мене підтримають. Для участі у виборах, зрештою, потрібна певна сума грошей, якої я не маю. Якщо знайдуться люди, які мені допоможуть, або я її зберу краудфандінг, то тоді так. В принципі я отримав гідний результат. Але для перемоги потрібно однозначно більше.

Для того, щоб бути мером, мало бажання та планів, потрібна ще команда…

Команда є. Я зараз чітко уявляю навіть, кого б із нинішніх чиновників мерії залишив на тій же посаді, кого звільнив би, кого б підвищив. Я не скажу, що повністю готовий призначати безпомилково людей на всі посади у місті. Але до цього, гадаю, не повністю готовий навіть Труханов, хоча він займається цим багато років. А я як мінімум зараз набагато готовіший, ніж був тоді, коли балотувався. Все-таки я побув депутатом, подивився на деякі речі зсередини… Багато чого зрозумів, багато чого навчився, дізнався про багато нових для мене проблем, які турбують людей, і як їх вирішувати. Зараз я однозначно більше готовий, ніж тоді.

Багато громадських діячів, опинившись у владі, кажуть, що в їхній голові стався справжній переворот. Те, що з боку здавалося таким простим, зсередини набагато складніше здійснити на практиці. У вас також так було?

Багато людей не дуже розуміють самі, чого вимагають. Наприклад, мені пишуть: коли полагодять коло на Заболотного? Люди не думають, що зараз лютий, розпал зими. Просто не робляться такі речі взимку, а якщо й почнуть під снігом лагодити дорогу – вони ж перші злитись.

Багато складнощів, звісно. Є нестача бюджету. Бюрократичні процедури, зарегульованість. Повноваження… Наприклад, була апаратна нарада, на якій мер сказав, що треба до літа запустити велодоріжку на селище Котовського. Нині вже не кредитним коштом, а бюджетним. Я сиджу і думаю: серйозно? Він не знає, які тут процедури? Спочатку потрібно проєкт розробити, на це потрібно два місяці. Потім він має пройти експертизу – ще кілька тижнів. Потім тендер ще півтора місяця. Потім роботи … Це взагалі в принципі неможливо зробити до початку літа, навіть теоретично! І це ще сесія навіть не виділила гроші…

А взагалі тема велодоріжок… Адже всі бачать, що наша мерія на ній відверто піариться. Це непогано, якщо справді робиться добра справа, чому б і не похвалитись. Але чи немає відчуття, що слів набагато більше, ніж справи? Вам не здається, що вас використовують і все це більше піар, ніж реальне бажання зробити щось для велосипедистів?

Так, велодоріжок поки що мало, і дійсно, проїхати через все місто, використовуючи тільки велодоріжки, поки що неможливо. Але це складний проект, який здійснюється поступово, і раніше, ніж за п’ять років, нічого не з’явиться. Це дуже поступовий процес і зрозуміло, що зараз там і велосипедистів буде мало. Але це не піар. Я бачу процеси всередині, я розумію, як вони тяжко йдуть, який опір… і немає такого, що Труханов дзвонить начальнику департаменту чи СМЕП і каже: “Зробіть мені велодоріжки”. Це болісний процес, і він йтиме ще досить довго. Цього року великий фокус уваги мерії на Селище Котовського, і вже підготовлено схеми дорожнього руху селищем Котовського з велосмугами на всіх вулицях. Чи на всіх вони будуть реалізовані – це питання. Але спробуємо переконати.

Ще одна болісна дорожня тема в Одесі зараз – Іванівський міст. Проєкт стрімко дорожчає, наскільки він взагалі добрий, і чи є альтернатива? Нещодавно на містобудівному форумі презентували альтернативний проєкт від Асоціації архітекторів Одеси. Він дійсно кращий, і якщо так, чи є можливість запустити його?

Цей альтернативний проєкт – це ескіз, ідея…

Але автор назвав конкретні цифри, скільки цей проєкт коштуватиме місту. Хіба можна про це говорити, якщо ще немає розрахунків?

Ви знаєте, я маю одну ідею: побудувати тунель на вулицю Чернишевського, під залізницею. На це потрібно 300-400 млн грн. Прикинути приблизну вартість проєкту цілком реально. Тут головне – концепція. Який сенс будувати величезний міст у місті? Уся територія навколо нього залишиться депресивною, там не буде будинків, вона ніяк не розвиватиметься…

Там і зараз особливо розвиненим район не назвеш…

Ну ось про це я й говорю – це все міст. І він стане ще більшим, ще довшим…

Але якщо альтернативний проєкт кращий, то може його треба реалізувати замість запропонованого мерією? Поки що не пізно?

Історія така. Мерія замовила проєкт мосту влітку минулого року. На нього вже витратили чи 8, чи 10 мільйонів – чимало. І зараз віцемер Кучук їздив до Офісу Президента, домовлявся, що у рамках президентської кампанії Велике будівництво місто отримає на будівництво цього мосту гроші. Але для цього обов’язково потрібен проєкт. І це така процедура завжди: якщо ти хочеш отримати на щось бюджетні гроші, ти маєш надати проєкт.

Виходить, змінити цей проект вже нереально, навіть якщо він поганий?

Реально. Але тоді на це піде ще щонайменше півроку. І ще 8-10 млн грн. І питання, чи дадуть нам тоді фінансування. Така виходить патова ситуація…

Виходить, голова Асоціації архітекторів Халін зі своїм проєктом просто прийшов пізно?

Так. І в тому числі винна закритість нашої мерії. Все робиться тихо…

Я думаю, тут уже нічого не зміниться. І вони будуватимуть цей жахливий міст. Має багато недоліків. Наприклад, там проходить залізнична гілка. Ось зараз ми говоримо про те, що треба зробити міську електричку, і було б логічно саме тут зробити пересадний вузол, щоб люди могли пересісти на інший транспорт. Нічого цього у проєкті немає. Там немає і велодоріжок, про які ми теж говоримо. У проекті немає трамваю. Трамвай як міський транспорт завжди кращий за тролейбус.

Судячи з одеських тенденцій, у нас навпаки, прибирають трамвайне полотно, де це можливо. Рейки укладати дорожче, ніж просто асфальт.

Це насправді помилка. Трамвай на великому пасажиропотоці – найекономніший вид транспорту. Його дорожче прокладати, але потім дешевше експлуатувати. Він перевозить більше пасажирів, не стоїть у пробках, не так швидко зношується. І велика помилка, що, наприклад, на Балківській прибрали трамвай. Я тепер думаю, як його повернути туди…

Загалом одеський транспорт – це наш біль. Весь Фонтан на кілька місяців зараз залишиться без трамваїв лише тому, що ремонтують один квартал дороги біля Привозу, який навіть не є частиною цих маршрутів, просто трамваї через нього йдуть на свій маршрут із депо на початку рейсу та повертаються наприкінці. Такі речі в Одесі чомусь завжди відбуваються непродумано. 

Минулого року я особисто меру та всім віцемерам пропонував рішення проблеми скасування трамвайних маршрутів через перекриття вулиць. По-перше, я написав запит до ОДЕТ, щоб з’ясувати, скільки людей вони перевозять на чотирьох скасованих маршрутах. Мені відповіли: 2,7 мільйона пасажирів на місяць. Зараз ми цих людей маємо на чомусь перевозити… Замість п’ятого трамвая запустили п’ять маршруток. Це незрівнянно за обсягами.

Так ось що я пропонував: між вулицями Пантелеймонівської та Водопровідної додати 200 метрів рейок. І тоді трамвай міг би їздити в об’їзд у разі аварій, перекриттів тощо. Але ж у нас планується капітальний ремонт Пантелеймонівської, який займе щонайменше рік… Але мені відповіли: ми тоді виглядатимемо безглуздо, бо ми цю вулицю відремонтували півроку тому, а тепер її знову розкопуватимемо і робитимемо рейки… 

Зате тепер всі мають розумний вигляд…

І, що важливо, це рішення дозволило б запустити нові маршрути з Аркадії та з Фонтану до центру міста і можливо навіть на Селище Котовського.

Ще у 2017 році у нас працювали експерти світового банку, які представили свій аналіз та план змін щодо громадського транспорту в Одесі. Одна з речей, яку вони запропонували – зробити чотири маршрути Північ-Південь. Не один, а чотири: на Таїрова, на Черьомушки, на Фонтан та Аркадію. І ця перемичка дозволила б зробити ще два з цих маршрутів.

В Одесі, на жаль, практично відсутній системний підхід до транспортного питання.

Цього року ми маємо побудувати транспортну модель міста. Мали ще в минулому, але тендер не відбувся. Сподіваюся, у цьому, нарешті, все складеться. Що таке транспортна модель? Ми маємо визначити, хто куди їздить, які потоки. І на підставі цього зрозуміти, які потрібні маршрути, які не потрібні, скласти нову карту маршрутів, прокласти нові там, де їх не вистачає. Два мільйони гривень піде на збирання інформації. Буде опитано щонайменше десять тисяч людей, людей просто попросять описати їх учорашній день: звідки, куди і на чому вони переміщалися, і з якою метою. І потім на підставі цих даних нам допоможуть побудувати саму модель німці. Вони вже погодилися зробити це безкоштовно – виділять гроші та нам її подарують. З нас є тільки збір даних.

Чи не ця ідея саботуватиметься, щоб працювати по-старому – збирати данину з “маршрутників” і нічого не змінювати? Мова про оновлення автобусів і маршруток йде в місті давно, але щоразу ми залишаємося все з тими ж іржавими брудними маршрутками…

Це питання політичної волі. Якби в мерії захотіли років п’ять тому, то сьогодні маршруток в Одесі вже не було б. Як їх немає у Вінниці, як немає у Маріуполі – ну чи майже ні. Львів цього року замовляє чи то 100, чи то 150 електробусів…

У них там у Львові взагалі з транспортом все чудово….

Насправді це нам на наш погляд здається, що все чудово, а скрізь є незадоволені. Я, наприклад, здивовано дізнався нещодавно, що є жителі Берліна, незадоволені місцевим транспортом.

Все пізнається порівняно. Якщо жителя Берліна відправити до Одеси та покатати на місцевому транспорті, він скаже: “У Берліні у мене все чудово!”

Наша трамвайна мережа, до речі, дуже непогана. Вона майже скрізь виділена, окрім центру міста. Її тільки треба упорядкувати і грамотно використати.

Якби ще й вагони були такі ж добрі, як мережа…

Ми цього року маємо отримати дванадцять 30-метрових трамваїв, які якраз поїдуть на маршрут Північ-Південь. І це буде конкуренція маршруткам. Єдиний спосіб позбутися маршруток – витіснити їх іншим міським транспортом.

Але ж це не відбувається. От збирались торік закупити нові електробуси – не закупили. Проблеми з тендером за бажання дуже просто організувати.

Я не думаю, що річ у цьому. Є така фраза: не варто пояснювати змовою те, що можна пояснити дурістю. Я думаю, що керівництву мерії просто байдуже….

І ніхто не отримує відкати від транспортних підприємств?

Я, чесно кажучи, про це нічого не чув. Може й одержують. Але в мене особисто відчуття, що їх просто влаштовує ситуація. Якось працює – і бог із ним… Можливо, я помиляюсь.

Насправді нам на те, щоб упорядкувати весь транспорт у місті, потрібно не так багато грошей. Експерти світового банку визнали: сума 600 млн доларів. Це 16 мільярдів гривень. Якщо розбити це на 10 років (а з того звіту минуло вже 4 роки), то ми б цілком потягнули. Було б бажання.

Ще один момент, який нам може дуже допомогти з громадським транспортом, у тому числі з маршрутками – це електронний квиток…

…введення якого дуже чинить опір ще з часів мерства Гурвіца в Міськелектротрансі.

Так, я знаю. Але давайте послідовно. Якщо ми повністю скасовуємо готівкові розрахунки в транспорті, включаючи маршрутки, і всі пільговики отримують картки пільговика, яку кожну поїздку вони повинні відзначати в транспорті, то точно знатимемо, скільки ми повинні кожному перевізнику за перевезення цієї категорії. Тоді ми отримуємо можливість зробити дивовижну річ: ми можемо перейти від сплати перевізнику за кожного перевезеного пасажира до сплати за рейс. Маршрутка чи тролейбус, умовно, мають за день здійснити 10 поїздок від кінцевої до кінцевої, і за кожну ми йому, наприклад, платимо тисячу гривень. Якось це вираховуємо економічно. І його завдання просто ці рейси здійснити, і йому байдуже, скільки він пасажирів перевезе. Але ми забираємо собі весь прибуток і з цього прибутку платимо за кожен такий рейс. А якщо це пільговики, то доплачуємо ще із бюджету. І тоді ми можемо собі дозволити сказати: “Хлопці, давайте ви купите нормальні автобуси. Ось ми з вами укладаємо на п’ять років договір за економічно розрахованими тарифами, які ми прив’язуємо до ціни долара чи бензину, ви повинні запровадити електронний квиток – і стабільно отримуватимете за кожен рейс”. Так можна дуже швидко позбутись маршруток. 

Тепер щодо Міськелектротрансу. Торік там запустили дві системи безготівкових платежів – це Транспод та Приватбанк. Я брав участь у переговорах із Приватбанком, вони на мене вийшли одразу, як тільки я очолив комісію з транспорту у грудні 20-го року. Вони скаржились, що намагались якось розпочати співпрацю з мерією, але не вийшло. На той момент було 24 міста в Україні, де ця система вже працювала, а в Одесі – ні… У результаті я вмовив у мерії людей, що цю систему треба і нам підключити. Не розповідатиму, як умовив… Вони погодились, але дуже повільно йшло все. У Приватбанку сказали, що за бажання систему запустити можна за місяць. Підписуємо контракт, вносимо до бази даних усі вагони, клеїмо у кожному з них наклейки з QR-кодами – і все. Додаток у них давно готовий, і він має половину одеситів і так, це Приват 24. І мені це дуже імпонувало – що можна легко і просто вирішити проблему. Так, це не електронний квиток, але це можливість безготівкової оплати. Через війну все запустилось у вересні, тобто, дуже довго підписували договір, знаходили якісь помилки, були додаткові угоди… І все це важко не тільки тому, що на цьому хтось наживається. Насправді, вся система управління неефективна. Дуже багатьом чиновникам вигідніше нічого не робити чи вдавати, що вони працюють, ніж дійсно працювати. У них низька зарплата і немає мотивації, немає жодного інтересу займатися цим. У тому ж Львові, наприклад, у віцемера зарплата під 100 тисяч гривень, а у нас – 25 тисяч. Як знайти співробітників, які “пахати” на зарплату 10-15 тисяч? Нам дуже пощастило, що у нас працює в КП СМЕП хлопець, молодий архітектор – має зарплату 8 тисяч гривень. Більшість нових схем дорожнього руху він робив. Але в нього, як я зрозумів, є інші прибутки, і йому це просто цікаво. Але наскільки його вистачить – я не розумію. Я вважаю, що це щастя, доки він є.

Все тримається на ентузіастах, виходить?

Так. Але так не має бути, так не працює. І ми маємо гроші платити гідні зарплати. Але яка ж аргументація мера? Він каже: “Я не можу платити людям великі зарплати, як я дивитимуся в очі вчителям? У них маленька зарплата, а віцемеру сто тисяч дамо? Ось і результат такий… А насправді якщо людина розпоряджається 500 млн гривень, а сама заробляє 20 тисяч, то ми розуміємо, що вона не заробляє 20 тисяч, а більше. Або нічого не робить. І хто від цього виграє? Вчитель від цього не виграє. Натомість він знатиме, що у віцемера офіційна зарплата теж невелика…

Так ці QR-коди поклеїли, і все почало працювати у жовтні. Великого спротиву, до речі, не було. Я розумію, що водій міг би зранку піти і всі їх змалювати, і вони не сканувалися б. Але такі випадки були поодинокі. 

Поки що частка цих платежів, звичайно, невелика. Але вона зростає. У листопаді це було 10%, у грудні – 14. У січні був один рекордний день, коли було продано 9 тисяч квитків. Ми вже посідаємо третє місце в Україні серед усіх міст у цій системі Приватбанку. Звичайно, хтось не розуміє, як це працює, у когось немає смартфона, хтось не хоче ставити собі додаток, хоча його можуть використовувати всі, не тільки клієнти Приватбанку. Це дещо обмежена система, безперечно. Але поки що у нас немає справжнього електронного квитка, хоч якась заміна… Я сам із великим задоволенням користуюся, це зручно – не треба поратись з дрібними коштами.

А ще в ОДЕТ придумали таку штуку: щоб водії не привласнювали готівку, яку вони отримують від пасажирів, їм дають премію. Вони мають план продажу квитків, і якщо співробітники його виконують і перевиконують, їм за це платять. Водіям вигідніше ці гроші не вкрасти, а показати, що вони їх заробили, та здобути премію. І Приватбанк, і Транспод щодо кожного водія завантажують інформацію, скільки було продано електронних квитків, і це також враховується при виплаті їхньої премії. Але насправді можна зробити ще краще.

От у Харкові, коли вводили електронний квиток, був моторошний опір. Там термінали ламали, заклеювали… А треба було б просто підвищити водіям зарплатню. Хоча б на 500–1000 грн. І тоді б не мали відчуття, що в них щось забрали. І це, повірте, невеликі гроші. У нас ОДЕТ на рік витрачає мільярд гривень, а на підвищення зарплати водіям на 500 грн потрібно лише 6 мільйонів на рік. Це менше відсотка з бюджету підприємства…

Але я все одно вірю, що електронний квиток в Одесі буде запроваджено, і все це запрацює. Звичайно, на це піде щонайменше два, можливо три роки. Швидко не буде. Навіть якщо є бажання, потрібен час: розробити, організувати, всіх пенсіонерів зареєструвати, видати їм картки, навчити людей. Це неможливо зробити за кілька місяців, звісно.

Повернемося до особливостей роботи у міськраді. Неможливо зараз не згадати історію, яка прославила нашу земельну комісію та народного депутата Дмитрука на всю Україну: нардеп вступив у бійку з охороною та виривав документи з рук у членів комісії. Це і смішно, і сумно, але якщо за великим рахунком – в Одеській міськраді справді багато що відбувається з порушеннями. І якби на місці Дмитрука виявилася інтелігентна законослухняна людина, яка б не лізла в бійку, а ввічливо повідомляла про ці порушення, її почули б?

Складне питання. Насправді багато людей заявляють, що десь щось відбувається неправильно, виходять із мітингами і часто їх слухають. Але мені здається, що він сам нещирий…

Давайте все ж таки не про конкретного депутата, а про ситуацію…

Я знаю, що багато людей без хабаря не можуть оформити свою землю. Але у нас у комісії з транспорту зовсім інша специфіка, і все відбувається інакше. Ми не ділимо ласі шматочки, скажемо так. 

А чи є якісь складнощі з представниками інших партій, фракцій? Чи відчувається політична боротьба?

У мене особисто є деякі труднощі спілкування із деякими представниками партії Шарія. Але це не ідеологічні питання. Ми не обговорюємо НАТО, вступ до ЄС, відносини з Росією… Велодоріжки – це, в принципі, також ідеологія, але іншого роду.

Отже, вам просто пощастило з комісією?

Ну чому пощастило? Я сам її вибрав. Мені цікаво щось змінювати у місті. Я не прийшов туди заробляти. Можливо, саме тому багато чиновників мерії йдуть мені назустріч і вирішують проблеми, з якими я звертаюсь до них. Я не можу сказати, чому так відбувається. Імовірно, через те, що я не прошу нічого особисто собі. Мені не потрібні жодні відкати, нічого подібного. Що ж до політики у міськраді, мені це взагалі нецікаво. Я, наприклад, чув, що у фракції ОПЗЖ відбуваються якісь речі, там є два крила і вони не можуть поділити владу. Але я навіть не знаю, хто з них до якого крила належить. Я до кожного з них ставлюсь як до колеги. Я знаю, наприклад, із цієї фракції Олексія Єреміцу. Він дуже грамотна людина, і мені абсолютно байдуже, на кого він орієнтується в політиці…

До початку вашої політичної кар’єри Петра Обухова в Одесі насамперед знали як одного із творців найкращого у місті, на думку багатьох одеситів, таксі “Бонд”. Чи важко збудувати бізнес європейського рівня в Одесі? З якими складнощами насамперед доводиться зіштовхуватись?

Я сказав би, головна складність – люди. За всіма встежити неможливо, іноді трапляються казуси. Хоча мені здається, що в нас рідше, ніж у інших службах. Ми зробили низку кроків, щоб був порядок. Це мій бізнес, моє дітище, і я ним справді пишаюсь.

А де складніше? У бізнесі чи міській владі?

Розумієте, у бізнесі я і мер, і міськрада. І якщо я щось вирішив, то роблю, іноді за день чи два. І мені не треба ходити півтора місяця робити експертизи, як із велодоріжками на Селище Котовського. Я сам собі влада, і немає жодного контролю у цьому сенсі. Але я розумію, що в управлінні містом чи державою такий підхід, звісно, ​​приведе до зловживань, інтереси окремих категорій громадян можуть не враховуватись, тому так не можна. Тож у нас довгі процедури, слухання, всі ці тендери… І так і має бути. Хоча це дуже сповільнює роботу.

Через 10 років де ви себе бачите: у бізнесі чи політиці?

Це дуже складно передбачити практично нереально. Скажу так: якщо я побачу, що ось прямо взагалі нічого не виходить у політиці зробити, то займатимуся лише бізнесом. Якщо я, припустимо, стану міністром транспорту, то, безумовно, я не матиму можливості займатися бізнесом, та це й неправильно. Але у мене тоді буде можливість зробити швидкісний поїзд Одеса-Київ, наприклад. Звісно, ​​це дуже цікаво… Я готовий до будь-яких варіантів. Але хотілося б мати бізнес як можливість певного доходу, щоб навіть на думку не спадали думки про відкати та хабарі. А бути супербагатим, чесно, не хочеться.

Війна

Буданов розповів про роль острова Зміїний у війні

Published

on

Без відновлення контролю за островом Зміїний було неможливе будь-яке судноплавство з портів України. Без цього росіяни просто економічно би нас знищили, – розповів у фільмі «Воєнна розвідка України: на морі, у небі, на землі» начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов.

“Ключовим для звільнення острова стало затоплення 13 квітня 2022 року флагмана Чорноморського флоту ВМС РФ крейсера «Москва» ударом двох протикорабельних ракет нового українського мобільного берегового комплексу РК-360МЦ Нептун: «Затоплення ракетного крейсера «Москва», знищення декількох десантних кораблів, катерів противника, загалом порушення логістики острова Зміїний — все це у подальшому вплинуло на вивільнення цього острова від загарбників. Це стосується морського компонента. Що стосується повітряного компонента — це славнозвісні наші Байрактари морської авіації, які працювали з перших днів війни, починаючи з Херсонської області і вперше їх Україна застосовувала по бойовому по морським цілям» — говорить у фільмі командувач Військово-морських сил ЗСУ віцеадмірал Олексій Неїжпапа”, – йдеться у повідомленні Міноборони. 

Про відчайдушний спротив, який чинили російські окупанти на острові українським бійцям, у фільмі розповів командир однієї зі штурмових груп спецпризначення ГУР МО України із позивним «Скін»: «Споруд було багато. Їм було де ховатися, вони дуже швидко рухалися, вони не сиділи на одному місці, вони постійно міняли позиції, вони готувалися до оборони. Це був їхній острів, на якому вони були не один раз. Я вам скажу, це достатньо епічна битва була…Островом оволодіти можна, якщо у вас є перевага у вогневій силі, що потім і показало. Так? Його просто стерли з лиця землі, вони ж потім нагнали туди купу людей, вертушок, всього решта – їх там просто помножили на нуль і все. І вони зробили жест доброї волі, скажімо так».

Також у фільмі документальної трилогії «Воєнна розвідка України: на морі, у небі, на землі» вперше продемонстрували ексклюзивні кадри польоту, десантування з вертольотів і бойових дій на острові, які провели 8 травня групи спецпризначення ГУР МОУ і «Альфа» СБУ.

Continue Reading

Війна

Майже рік на посаді Начальника Одеської ОВА: головне з інтерв’ю Максима Марченка

Published

on

3 1 березня 2022 року полковник Максим Марченко очолює Одеську обласну військову адміністрацію. Наскільки важливим стало укладання «Зернової ініціативи» для регіону, які завдання виконують і планують Начальник ОВА розповів у інтерв’ю «Вечерняя Одесса».

Укладання «зернової угоди» стало вкрай значущим для Одеської області. Полковник вважає, що блокування інспекції суден росіянами — цілеспрямована дестабілізація задля обмеження доступу українського продовольства на світові ринки.

«Для всіх скажу, що це заслуга Президента України та команди, яка над цим дуже ретельно працювала. Сьогодні зберігається тенденція щомісячного зниження обсягів експорту агропродукції через порти «Одеса», «Південний», «Чорноморськ». Головна причина цього — навмисні дії представників рф у складі інспекційних груп при «Спільному координаційному центрі», які всіма доступними шляхами і під вигаданими приводами блокують інспекції суден в Босфорі та реєстрацію нових суден до ініціативи», — зазначив Марченко. 

І після перемоги перше, що розвиватиме Одеська область — роботу портів. За словами Начальника ОВА, займатимуться розширенням потужностей  Дунайського морського кластера, збільшенням обсягів вантажообігу через Дунай, створенням мультимодального хабу на базі порту Рені або Ізмаїл. Другим важливим аспектом є агропромисловість, тому потрібно залучати міжнародних інвесторів, щоб створювати підприємства з перероблення аграрної продукції. 

Зазначимо, що «Зернова ініціатива» становить до 20% суб’єктів господарювання ділової активності в Одеській області. Про це розповів заступник Начальника Одеської ОВА Дмитро Радулов: «Робота лише портів потребує обслуговування: брокери, логістичні та експедиційні компанії, стивідори, технічне обладнання, навіть мастило і ще багато надавачів послуг. Це все люди, обсяг, обіг коштів і ланцюжок не закінчуються. Якщо функціонує «Зернова ініціатива», то працюють сільгоспвиробники. Також ми бачимо активізацію руху на трасі Одеса-Рені. А жвавість на цій трасі збільшує потребу у придорожній інфраструктурі, яка є значним заробітком для мешканців населених пунктів вздовж шляху. Це все позитивні елементи, але якщо розшириться перелік товарів, наприклад, металургія чи хімічна промисловість — будуть додаткові фінанси».

Максим Марченко і відзначив, що проведення EXPO-2030 має всі шанси відбутись саме в Одесі. Про переваги цієї виставки в інтерв’ю «Дайджесту Одеси» розповів заступник начальника Одеської ОВА Роман Григоришин: «Сам проєкт EXPO дуже класно підходить у контекст відновлення України. Країна є форпостом протистояння проти нацистів сучасності. Тому було б дуже слушно, аби інші країни підтримали в наданні права на проведення виставки саме в Україні».

Регіон відгукується на допомогу і іншим областям. Наприклад, до Миколаївської області відправили продовольчі набори в рамках проєкту «Сусіди», також обласному центру допомагали з постачанням води завдяки бурильним бригадам. Постійно підтримують і Херсон, Харків та інші місця, де тривають активні бойові дії. 

На Одещині перебуває близько 180 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Як зазначає полковник: «Районні адміністрації разом з громадами забезпечили місця для компактного проживання людей, і ми надалі продовжуємо готувати такі місця. Разом із тим щоденно удосконалюємо роботу наших гуманітарних штабів і логістичних хабів».

Нагадаємо, що збройна агресія росії завдає величезних збитків українській економіці, проте ми маємо продовжувати працювати, бо, як відомо, битви виграє армія, а війну — економіка. Тому дії держави націлені на стабільну роботу банківських систем, релокацію підприємств у безпечні місця, фінансову підтримку ФОПів, залучення працездатного населення — все це кроки до більш-менш контрольованої ситуації. Розповіли про 5 програм для підприємців в Одеській області.

Фото: Одеська ОВА

Continue Reading

Бізнес

В Одесі є 80 будмайданчиків: як зводити хмарочоси та купувати житло під час війни

Published

on

Великий бізнес потребує великої відповідальності. Ринок нерухомості раніше був привабливим для інвестицій, що з боку іноземців, так і українців. Зараз ситуація складна, ті, хто думав вкластись — переймаються, ті хто вклався — нервують. Ніхто не може дати стовідсоткових прогнозів на майбутнє, але ринок все ж стабільно повільний. 

Старі проєкти та нові умови 

Більшість одеських забудовників відновили свою роботу зі зниженими темпами. Як зазначив Олександр Авдєєв, начальник відділу державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, під час брифінгу в Ukraine Media Center Odesa, на сьогодні в Одесі є 80 будівельних майданчиків. Неможливо точно засвідчити, що якісь з них не працюють. Робота може не йти щоденно через затримання матеріалів, утворення нових логістичних ланцюжків, критичний стан електроенергії. 

Щоб уникнути недобудов, потрібно зосередитись на вже розпочатих проєктах. Реєстрація нових проєктів у 2022 році зменшилась у 10 разів, враховуючи, що протягом січня та лютого минулого року будівельники мали довоєнні амбіційні плани. «Раніше Управління архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради реєструвало протягом року від двох до трьох тисяч дозвільних документів. За 2022 рік зареєстрували всього 300», — додав Авдєєв.

Усі нові проєкти мають враховувати нові державні будівельні норми, які почали діяти з 1 вересня 2022 року — це 11 нових норм та зміни у 14 старих. Насамперед наші ДБН не оновлювались з часів царя Панька і не були затвердженні якимось органом, а відтепер вони стають обов’язковими та законними. Здебільшого увага зосереджена на додаткових умовах для безпеки цивільного населення, створенні бомбосховищ/укриттів.

Але змінились і запити інвесторів. По-перше, з’явилась нова категорія зацікавлених — ВПО. По-друге, нерухомість наразі не є найвигіднішим варіантом для інвестицій коштів. Люди тепер купують квартири для себе і хочуть, якнайменше, мінімальний ремонт.

Дивитись чи купувати? 

Руйнування житлового фонду під час війни створює потребу. Наразі це вже сотні тисяч неплатоспроможних людей. Провокуються нові умови для продажу й втручатись доводиться державі та органам місцевого самоврядування. Є думки, що саме державні програми, наприклад, видача майнових сертифікатів, які можна конвертувати у реальні гроші — покращать ситуацію. Також це можуть бути нові умови іпотек, кредитів на житло.

Серед урядових програм, з кінця жовтня минулого року запрацювала «єОселя», що передбачає надання пільгових іпотечних кредитів під 3% та 7% річних для придбання квартири.

За умовами кредитування пільгова ставка складатиме 3% на термін максимум 20 років, з 20% мінімальним початковим внеском.  Наразі кредитують банки-учасники програми: Ощадбанк, ПриватБанк, Глобус Банк, Укргазбанк, Sky Bank. Максимальні суми кредитів відрізняються у кожній установі. Більша кількість заявок оформлена військовослужбовцями, але програма доступна і для інших категорій: медиків, педагогів, науковців.

Ганна Шевченко, заступник начальника філії Одеського обласного управління АТ «Ощадбанк» з роздрібного бізнесу під час брифінгу розповіла: «За цією програмою в країні надано більше ніж 700 кредитів на загальну суму більше мільярда гривень. В Одесі видано 19 кредитів на суму 27 мільйонів гривень». Це невеликі цифри, найбільша активність за програмою — у столиці та Київській області, Львові, Івано-Франківську, Луцьку.

Загалом, кредитування та отримання грантів, додаткового фінансування наразі здебільшого єдиний варіант встояти у складній економічній ситуації. Нагадаємо, про 5 програм, які будуть корисними для бізнесу

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.