Connect with us

Політика

Заява Макрона про ядерну зброю — Чи захистять французькі ракети Україну

Published

on


Емманюель Макрон, заявивши про російську загрозу для усього європейського континенту, акцентував на готовності розпочати дискусію щодо прийняття ЄС під “ядерну парасольку” Франції. Що означатиме це рішення, зокрема й для України, з’ясовував Фокус.

Президент Франції досить несподівано відгукнувся на побоювання майбутнього канцлера Німеччини Фрідріха Мерца, який бачить наближення Європи до “найгіршого сценарію” — НАТО без американських гарантій безпеки, включно з ядерними. Зокрема, на тлі явної неготовності офіційного Вашингтона залишатися єдиним гарантом безпеки, Емманюель Макрон заговорив про те, що американську “атомну парасольку” час міняти на загальноєвропейську. Основою такої парасольки, на думку глави Єлисейського палацу, можуть стати ядерні сили Франції і, можливо, Великобританії.

В аналітичній доповіді, поданій у 2023 році до Національної асамблеї комісією з національної оборони та збройних сил Франції, говориться про те, що на підтримку та вдосконалення ядерного арсеналу йде щороку від 11% до 13% річного оборонного бюджету. У перерахунку на душу населення це означає, що кожен француз віддає з власної кишені саме на цю статтю бюджетних витрат майже €7 на місяць. Цілком очевидно, що якщо лише словами французький лідер не обмежиться, то подібного роду ініціативи з “ядерною парасолькою” для ЄС апріорі означатимуть неминуче зростання військових витрат. Втім, соціологія тут грає на руку пану Макрону. Згідно з регулярними опитуваннями Міністерства збройних сил політику ядерного стримування підтримують від 60% до 80% французів.


Fullscreen

Володимир Зеленський та Емманюель Макрон на спеціальній Європейській раді для обговорення подальшої підтримки України та європейської оборони у штаб-квартирі ЄС у Брюсселі 6 березня 2025 року

Фото: Getty Images

Принагідно наведемо ще одні вельми і вельми показові на тлі “ядерних” заяв Емманюеля Макрона цифри. Отже, як свідчать результати свіжого опитування інституту Elabe для BFMTV, 73% французів більше не вважають США союзником своєї країни “у світлі позиції президента Дональда Трампа, який взяв курс на зближення з Росією”. Ще 76% мешканців П’ятої Республіки вкрай побоюються поширення воєнного конфлікту за межі українських кордонів.

Крім того, дослідження показало, що більшість французів (64%) виступають за збереження на поточному рівні або й навіть збільшення допомоги Україні. Приблизно таке ж число респондентів підтримує відправлення миротворців після закінчення бойових дій.

Отже, очевидно, що загалом безпекові ініціативи Емманюеля Макрона аж ніяк не дисонують з тамтешніми суспільними настроями.

З якою метою Макрон грає ядерними мускулами

Політолог та фахівець з ракетних програм Олександр Кочетков переконаний у тому, що заяви французького президента щодо готовності надати свою “атомну парасольну” європейцям лежать не у військовій чи ядерній площині, а виключно в політичній.

“Слова Макрона — це демонстрація готовності Франції — єдиної, до речі, ядерної країни ЄС, взяти на себе роль європейського лідера. Це все звучить на тлі систематичних заяв з боку Білого дому про можливість виходу США з НАТО. Власне і сам Трамп неодноразового говорив про наміри забрати американську ядерну зброю з Європи. Але річ у тім, що американська ядерна зброя, яка знаходиться, наприклад, у Німеччині, чи російська ядерна зброя, що, за деякими даними, знаходиться в Білорусі, залишається зброєю виробника. Тобто абсолютно усі команди щодо блокування/розблокування, використання чи не використання в цьому конкретному випадку надають Вашингтон чи Москва. Так само буде й з французькою зброєю, яка може опинитися будь-де в Європі, але навряд чи в Україні”, — підкреслює експерт у розмові з Фокусом.

Зазначивши, що французька ядерна зброя не надасть жодних індивідуальних безпекових чи військових можливостей країнам, де вона буде розташована, експерт додав: “Наприклад, те, що радянська ядерна зброя опинилася свого часу на нашій території, не робило Україну ядерною державою, бо в одноосібному порядку ми не могли з тією зброєю нічого робити. Якщо ж повертатися до заяв пана Макрона, то слід нагадати, що Франція має десь 5–6 ядерний потенціал у світі. Якщо у Франції в наявності кількасот ракет, то в РФ і США — 7,5 тисяч. Тобто це неспівставні сили. З іншого боку, і того ядерного потенціалу, який наразі є у Франції цілком достатньо для того, щоб знищити велику європейську країну, а в нашому контексті — європейську частину РФ”.

Навіть якщо французька ядерна зброя після досягнення мирних домовленостей опиниться на території України, нам від того буде ані холодно, ані жарко, вважає Олександр Кочетков.

Крім того, переконаний експерт, від того, що ядерна зброя Франції переміститься, приміром, у сусідню Польщу, безпекова ситуація в Європі фактично не зміниться. “Зважаючи на те, що балістична ракета пролітає усю Європу за декілька хвилин, яка, запитується, різниця, звідки вона летітиме — з Парижу чи Варшави? Тому, особисто я розглядаю заяви Макрона виключно під політичною призмою. Це – заявка на євро лідерство, що супроводжується демонстративною грою ядерними мускулами на знак незгоди з політикою Трампа, який, усіляко намагаючись відірвати Росію від Китаю, прагне здати Путіну не лише Україну, а й частково Європу, як зону інтересів РФ”, — підсумовує Олександр Кочетков.

Чи спроможні Макрон та Мерц створити європейську альтернативу НАТО

Своєю чергою політолог Юрій Богданов у розмові з Фокусом робить наступний акцент: “Макрон, як найбільш вмілий і прозорливий європейський політик, розуміє, що НАТО де-факто, як структура найближчими роками буде мертвим. Чому? Тому що наразі не має жодних підстав вважати, що за президентства Трампа у разі, якщо Росія чи будь-хто нападе на якусь країну-члена Альянсу, буде задіяна 5-та стаття. Тому питання про те, що європейцям доведеться будувати свою “ядерну парасольку” було неминучим, просто Емманюель Макрон намагається першим заскочити у цей потяг. А ось відповідь на запитання, наскільки це все пошириться безпосередньо на Україну напряму залежить від того, коли закінчиться наша війна і на яких умовах”.

Загалом Юрій Богданов вважає, що включення України в систему європейської безпеки і ядерної в тому числі, є неминучим, передусім тому, що ні в кого у Європі не має такого досвіду ведення війни, як в ЗСУ. Підкресливши, що подібна інтеграція лежить виключно у часовій площині, політолог спрогнозував, що це питання найближчих років.

Принагідно експерт наголосив, що задля ядерного стримування Європі не потрібно стільки ж ядерних ракет, як в РФ, бо для того, “щоб знищити Москву чи Пітер” цілком достатньо трьох-чотирьох ракет, які точно є у французів. Крім того, Франція, зауважує Юрій Богданов, є однією з країн, яка має повну ядерну тріаду, тому до безпеково-ядерних ініціатив Макрона-Мерца слід ставитися більш аніж серйозно.



Джерело

Політика

Сибіга розповів Ламмі про порушення Росією режиму припинення вогню

Published

on



Очільник МЗС України Андрій Сибіга у Львові провів зустріч з главою МЗС Великої Британії Девідом Ламмі.

Про це він повідомив у соцмережі Х, передає Укрінформ.

Сибіга подякував Ламмі за введення Британією масштабних санкцій проти російського тіньового флоту.

«Я вдячний за сьогоднішнє оголошення Великою Британією найбільшого пакета санкцій проти тіньового флоту Росії. Посилення тиску та санкцій на Росію є ключовим у підвищенні ціни війни для агресора», – написав Сибіга.

Він також поінформував про поточну ситуацію на полі бою та «постійні порушення Росією режиму припинення вогню».

«Ми зосередилися на подальших дипломатичних зусиллях та заходах, спрямованих на досягнення справедливого і тривалого миру для України та всієї Європи», – зазначив глава МЗС України.

Читайте також: Шмигаль обговорив із главою МЗС Британії ситуацію на фронті та двосторонню співпрацю

Як повідомляв Укрінформ, прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер у п’ятницю оголосив про запровадження найбільшого пакета санкцій проти Росії.

Зокрема під санкції Великої Британії потрапила норвезька компанія, яка видавала російським суднам підробні страхові документи.

Також уряд Британії виділив майже 25 мільйонів фунтів стерлінгів на підтримку місцевих українських організацій для захисту найбільш уразливих категорій громадян, які потерпають від російської агресії.

Фото: x.com/andrii_sybiha



Джерело

Continue Reading

Політика

Європейські дипломати у Львові висловили політичну підтримку спецтрибуналу для Росії

Published

on


Міністри закордонних справ та інші представники держав-учасниць Коаліції зі створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України привітали завершення технічної роботи над проєктами необхідних для цього правових інструментів.

Про це йдеться у заяві учасників зустрічі у Львові 9 травня, передає Укрінформ.

«Ми підтверджуємо критичну важливість Спеціального трибуналу у здійсненні правосуддя шляхом притягнення до відповідальності тих, хто несе найбільшу відповідальність за цей найтяжчий міжнародний злочин, скоєний проти України… Ми підтверджуємо нашу незмінну відданість процесу створення Спеціального трибуналу в рамках Ради Європи, якнайшвидшому початку його діяльності та підтримці його ефективного функціонування», – зазначили представники Коаліції держав.

Читайте також: Присутність міністрів МЗС країн ЄС у Львові свідчить про непохитну солідарність із Україною – Каллас

Вони підкреслили центральну роль Ради Європи у створенні Спеціального трибуналу, визнали значний внесок Європейської комісії та Європейської служби зовнішньої діяльності і закликали інші держави та міжнародні організації приєднатися до їхніх зусиль та активно сприяти діяльності Спеціального трибуналу.

Представники Коаліції також поінформували, що наступним кроком на шляху до формалізації створення Спецтрибуналу в межах Ради Європи буде засідання Комітету міністрів Ради Європи в Люксембурзі 13-14 травня.

Заява була узгоджена в присутності високого представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Каї Каллас та комісара Європейського Союзу з питань демократії, правосуддя, верховенства права та захисту прав споживачів Майкла Мак-Грата.






Зустріч у Львові міністрів закордонних справ ЄС / Фото: Анастасія Смольєнко, Укрінформ

Як наголосила глава зовнішньополітичного відомства ЄС Кая Каллас, агресія Росії не повинна залишитися без покарання, і саме тому створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України є вкрай важливим.

“Цей трибунал забезпечить притягнення до відповідальності найбільш відповідальних за агресію проти України. Кожен сантиметр цієї війни задокументовано. Ми живемо в епоху інформації – все задокументовано, і немає місця для безкарності. Агресія Росії не може залишитися безкарною, тому створення цього трибуналу надзвичайно важливе. Я дякую всім тим країнам, які зробили свій внесок. А також я запрошую всі інші країни, які стоять на боці миру та справедливості, приєднатися до цих зусиль”, – сказала вона під час спільної пресконференції з Премʼєр-міністром Денисом Шмигалем та міністром закордонних справ України Андрієм Сибігою за підсумками неформальної зустрічі глав МЗС країн Євросоюзу у Львові.

Читайте також: ЄС оголосив про намір виділити майже €1,9 мільярда на військову підтримку України – Шмигаль

Премʼєр-міністр Денис Шмигаль заявив на пресконференції, що Україна очікує на лаві підсудних російських політиків, які віддавали накази про початок здійснення неспровокованої агресії проти України.

“Україна ніколи не пробачить злочинів, які Росія зробила на нашій території з нашими людьми, з нашими містами. Ми не зможемо забути ані Бучу, ані Ізюм, ні Маріуполь, ні Кривий Ріг, ні Суми… Ці злочини відбуваються з першого дня і до сьогодні. І це неможливо забути ні нашому поколінню, ні наступним. Коли ви питаєте, чи український народ може очікувати на лаві підсудних російських політиків — звичайно, ми будемо очікувати і будемо все для цього робити”, – сказав він.

Шмигаль нагадав, що сьогодні органи прокуратури реєструють конкретні воєнні злочини та осіб, до них причетних. За його словами, в органах прокуратури у провадженні перебувають справи по більш ніж 190 тисячах таких злочинів.

Водночас прем’єр зауважив, що інструменти Міжнародного кримінального суду не дають Україні легальної підстави для засудження самого злочину воєнної агресії — прийняття рішення про здійснення неспровокованої агресії Росії проти України, яке ухвалювало вище політичне керівництво РФ.

Глава уряду висловив вдячність європейським партнерам за підтримку ідеї створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.

Як повідомляв Укрінформ, заступниця керівника Офісу Президента Ірина Мудра поінформувала, що у 2025 році може бути побудована юридична база для роботи спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України. Початок роботи очікується вже наступного року.



Джерело

Continue Reading

Політика

У День Європи важливо бути в Україні

Published

on



Новий міністр закордонних справ ФРН Йоганн Вадефуль своїм візитом в Україну разом з європейськими колегами хоче засвідчити солідарність з українцями і готовність допомагати у протистоянні російській агресії.

Про він сказав на відео, оприлюдненому в соцмережі Х, передає Укрінформ.

Глава німецького МЗС повідомив, що прибув в Україну напередодні ввечері.

«Як міністр закордонних справ я вперше в Україні. Чому? Я планую разом з моїми колегами з інших країн ЄС показати в День Європи (9 травня – ред.), що ми стоїмо на боці України», – сказав дипломат.

Він зазначив, що Європа – це «місце надії» для України. Німецький міністр нагадав, що після початку повномасштабної війни багато українців знайшли прихисток у європейських країнах. Українці сподіваються, що їхня країна стане членом Євросоюзу, і Німеччина буде підтримувати їх на цьому шляху, запевнив глава МЗС.

Вадефуль нагадав, що ЄС як організація дбає про безпеку та порядок на континенті. Ці питання він назвав головними у своїй роботі на посаді глави МЗС.

«Ми маємо провадити зовнішню політику, орієнтовану на безпеку. І тому важливо, щоб ми всі разом подали Україні знак солідарності», – сказав міністр.

Він підкреслив, що це особливо актуально в День Європи.

Читайте також: Трамп і Мерц провели розмову – говорили про припинення вогню в Україні

Як повідомлялося, висока представниця ЄС із зовнішніх відносин й політики безпеки Кая Каллас напередодні заявила, що європейські міністри закордонних справ 9 травня здійснять візит до України, щоб обговорити підтримку оборонної промисловості та погодити політичні умови для створення Міжнародного трибуналу з покарання воєнних злочинів та злочину агресії проти України.

Йоганн Вадефуль відвідував Україну в грудні 2024 року – він супроводжував тоді ще кандидата в канцлери Фрідріха Мерца.

Фото: dpa



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.