Connect with us

Політика

Заява Макрона про ядерну зброю — Чи захистять французькі ракети Україну

Published

on


Емманюель Макрон, заявивши про російську загрозу для усього європейського континенту, акцентував на готовності розпочати дискусію щодо прийняття ЄС під “ядерну парасольку” Франції. Що означатиме це рішення, зокрема й для України, з’ясовував Фокус.

Президент Франції досить несподівано відгукнувся на побоювання майбутнього канцлера Німеччини Фрідріха Мерца, який бачить наближення Європи до “найгіршого сценарію” — НАТО без американських гарантій безпеки, включно з ядерними. Зокрема, на тлі явної неготовності офіційного Вашингтона залишатися єдиним гарантом безпеки, Емманюель Макрон заговорив про те, що американську “атомну парасольку” час міняти на загальноєвропейську. Основою такої парасольки, на думку глави Єлисейського палацу, можуть стати ядерні сили Франції і, можливо, Великобританії.

В аналітичній доповіді, поданій у 2023 році до Національної асамблеї комісією з національної оборони та збройних сил Франції, говориться про те, що на підтримку та вдосконалення ядерного арсеналу йде щороку від 11% до 13% річного оборонного бюджету. У перерахунку на душу населення це означає, що кожен француз віддає з власної кишені саме на цю статтю бюджетних витрат майже €7 на місяць. Цілком очевидно, що якщо лише словами французький лідер не обмежиться, то подібного роду ініціативи з “ядерною парасолькою” для ЄС апріорі означатимуть неминуче зростання військових витрат. Втім, соціологія тут грає на руку пану Макрону. Згідно з регулярними опитуваннями Міністерства збройних сил політику ядерного стримування підтримують від 60% до 80% французів.


Fullscreen

Володимир Зеленський та Емманюель Макрон на спеціальній Європейській раді для обговорення подальшої підтримки України та європейської оборони у штаб-квартирі ЄС у Брюсселі 6 березня 2025 року

Фото: Getty Images

Принагідно наведемо ще одні вельми і вельми показові на тлі “ядерних” заяв Емманюеля Макрона цифри. Отже, як свідчать результати свіжого опитування інституту Elabe для BFMTV, 73% французів більше не вважають США союзником своєї країни “у світлі позиції президента Дональда Трампа, який взяв курс на зближення з Росією”. Ще 76% мешканців П’ятої Республіки вкрай побоюються поширення воєнного конфлікту за межі українських кордонів.

Крім того, дослідження показало, що більшість французів (64%) виступають за збереження на поточному рівні або й навіть збільшення допомоги Україні. Приблизно таке ж число респондентів підтримує відправлення миротворців після закінчення бойових дій.

Отже, очевидно, що загалом безпекові ініціативи Емманюеля Макрона аж ніяк не дисонують з тамтешніми суспільними настроями.

З якою метою Макрон грає ядерними мускулами

Політолог та фахівець з ракетних програм Олександр Кочетков переконаний у тому, що заяви французького президента щодо готовності надати свою “атомну парасольну” європейцям лежать не у військовій чи ядерній площині, а виключно в політичній.

“Слова Макрона — це демонстрація готовності Франції — єдиної, до речі, ядерної країни ЄС, взяти на себе роль європейського лідера. Це все звучить на тлі систематичних заяв з боку Білого дому про можливість виходу США з НАТО. Власне і сам Трамп неодноразового говорив про наміри забрати американську ядерну зброю з Європи. Але річ у тім, що американська ядерна зброя, яка знаходиться, наприклад, у Німеччині, чи російська ядерна зброя, що, за деякими даними, знаходиться в Білорусі, залишається зброєю виробника. Тобто абсолютно усі команди щодо блокування/розблокування, використання чи не використання в цьому конкретному випадку надають Вашингтон чи Москва. Так само буде й з французькою зброєю, яка може опинитися будь-де в Європі, але навряд чи в Україні”, — підкреслює експерт у розмові з Фокусом.

Зазначивши, що французька ядерна зброя не надасть жодних індивідуальних безпекових чи військових можливостей країнам, де вона буде розташована, експерт додав: “Наприклад, те, що радянська ядерна зброя опинилася свого часу на нашій території, не робило Україну ядерною державою, бо в одноосібному порядку ми не могли з тією зброєю нічого робити. Якщо ж повертатися до заяв пана Макрона, то слід нагадати, що Франція має десь 5–6 ядерний потенціал у світі. Якщо у Франції в наявності кількасот ракет, то в РФ і США — 7,5 тисяч. Тобто це неспівставні сили. З іншого боку, і того ядерного потенціалу, який наразі є у Франції цілком достатньо для того, щоб знищити велику європейську країну, а в нашому контексті — європейську частину РФ”.

Навіть якщо французька ядерна зброя після досягнення мирних домовленостей опиниться на території України, нам від того буде ані холодно, ані жарко, вважає Олександр Кочетков.

Крім того, переконаний експерт, від того, що ядерна зброя Франції переміститься, приміром, у сусідню Польщу, безпекова ситуація в Європі фактично не зміниться. “Зважаючи на те, що балістична ракета пролітає усю Європу за декілька хвилин, яка, запитується, різниця, звідки вона летітиме — з Парижу чи Варшави? Тому, особисто я розглядаю заяви Макрона виключно під політичною призмою. Це – заявка на євро лідерство, що супроводжується демонстративною грою ядерними мускулами на знак незгоди з політикою Трампа, який, усіляко намагаючись відірвати Росію від Китаю, прагне здати Путіну не лише Україну, а й частково Європу, як зону інтересів РФ”, — підсумовує Олександр Кочетков.

Чи спроможні Макрон та Мерц створити європейську альтернативу НАТО

Своєю чергою політолог Юрій Богданов у розмові з Фокусом робить наступний акцент: “Макрон, як найбільш вмілий і прозорливий європейський політик, розуміє, що НАТО де-факто, як структура найближчими роками буде мертвим. Чому? Тому що наразі не має жодних підстав вважати, що за президентства Трампа у разі, якщо Росія чи будь-хто нападе на якусь країну-члена Альянсу, буде задіяна 5-та стаття. Тому питання про те, що європейцям доведеться будувати свою “ядерну парасольку” було неминучим, просто Емманюель Макрон намагається першим заскочити у цей потяг. А ось відповідь на запитання, наскільки це все пошириться безпосередньо на Україну напряму залежить від того, коли закінчиться наша війна і на яких умовах”.

Загалом Юрій Богданов вважає, що включення України в систему європейської безпеки і ядерної в тому числі, є неминучим, передусім тому, що ні в кого у Європі не має такого досвіду ведення війни, як в ЗСУ. Підкресливши, що подібна інтеграція лежить виключно у часовій площині, політолог спрогнозував, що це питання найближчих років.

Принагідно експерт наголосив, що задля ядерного стримування Європі не потрібно стільки ж ядерних ракет, як в РФ, бо для того, “щоб знищити Москву чи Пітер” цілком достатньо трьох-чотирьох ракет, які точно є у французів. Крім того, Франція, зауважує Юрій Богданов, є однією з країн, яка має повну ядерну тріаду, тому до безпеково-ядерних ініціатив Макрона-Мерца слід ставитися більш аніж серйозно.



Джерело

Політика

Сибіга та прем’єр Хорватії обговорили у Дубровнику підтримку України

Published

on



Міністр закордонних справ Андрій Сибіга та прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович обговорили у Дубровнику підтримку України.

Про це глава української дипломатії повідомив у соцмережі Х, передає Укрінформ.

«Я подякував прем’єр-міністру Хорватії за його принципову позицію щодо підтримки України та оперативну підготовку нещодавнього 14-го пакету військової допомоги. Підтримка Хорватії у розмінуванні, оборонному виробництві та допомога нашим ветеранам сприяє безпеці не лише України, а й усієї Європи», – йдеться у дописі Сибіги.

За його словами, під час зустрічі з Пленковичем вони зосередилися на наступних кроках для зміцнення України та збільшення ціни війни для агресора, зокрема шляхом посилення трансатлантичного політичного та санкційного тиску.

Окрім цього, Сибіга провів зустріч зі своїм молдовським колегою Міхаєм Попшоєм. «Україна цінує участь президентки Маї Санду у нещодавньому саміті в Одесі та тристоронній зустрічі президентів України, Молдови та Румунії. Ми домовилися про подальші контакти в цьому тристоронньому форматі на рівні міністрів закордонних справ», – йдеться у дописі глави української дипломатії.

Також в ході зустрічі Сибіга і Попшой зосередилися на спільному прогресі України та Молдови на шляху вступу до ЄС.

«Наша спільна інтеграція до ЄС є найефективнішим способом забезпечення миру, безпеки та процвітання, а також запобігання спробам Росії дестабілізувати регіон», – зазначив глава МЗС України.

Читайте також: Сибіга обговорив із генсеком ОЕСР подальшу продуктивну співпрацю

Як повідомлялося, 11-12 липня у хорватському Дубровнику проходить політичний форум за участю представників низки країн.



Джерело

Continue Reading

Політика

До Ради надійшов законопроєкт про вихід України з конвенції про заборону протипіхотних мін

Published

on



До Верховної Ради надійшов законопроєкт «Про зупинення для України дії Конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін та про їхнє знищення». Парламент розгляне ініціативу на найближчому засіданні.

Про це повідомив Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук у Фейсбуці, передає Укрінформ.

«До Верховної Ради України надійшов проєкт Закону України «Про зупинення для України дії Конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін та про їхнє знищення»», – зазначив він.

За словами спікера українського парламенту, відповідне рішення обумовлене безпековими викликами, пов’язаними зі збройною агресією Росії проти України та необхідністю забезпечення належного захисту держави і громадян.

«Верховна Рада розгляне цей проєкт закону на найближчому пленарному засіданні», – поінформував голова ВР.

Читайте також: Фінляндія повідомила ООН про вихід із договору про заборону протипіхотних мін

Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони про вихід України з Оттавської конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін.

Фото: facebook.com/stefanchuk.official



Джерело

Continue Reading

Політика

депутат Шевченко отримав нову підозру

Published

on



Чинний народний депутат України отримав нову підозру за матеріалами Служби безпеки України, Офісу генерального прокурора і Державного бюро розслідувань.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє СБУ.

Служба безпеки України, Офіс генпрокурора та ДБР викрили депутата, який з листопада 2024 року перебуває під вартою за державну зраду, на нових злочинах.

Правоохоронці задокументували, як він видурював гроші в однієї з українських компаній, яка купувала мінеральні добрива в Білорусі.

Прикриваючись зв’язками із сусідньою державою, фігурант створював штучні перешкоди при доставці товарів з Білорусі в Україну, а за їх вирішення вимагав хабар у 14,5 млн грн. Задокументовано, що відповідна сума надійшла на рахунки комерційної структури, що належить сину депутата.

Крім того, наявні дані свідчать, що депутат міг отримувати регулярні “відкати”, пропонуючи іншим українським підприємствам білоруські квоти на поставку добрив.

На підставі зібраних доказів йому повідомили про підозру за ч. 4 ст. 190 Кримінального кодексу України (шахрайство, вчинене у великих розмірах). Санкція передбачає до восьми років позбавлення волі.

Як нагадали в ДБР, народний депутат неодноразово їздив до Білорусі, де зустрічався з представниками бізнесу, політики і самопроголошеним президентом тієї країни Олександром Лукашенком. Посилаючись на ці зустрічі, він поширював неправдиву інформацію про відсутність загрози нападу російських військ з території Білорусі.

Отримані кошти – 14,5 млн грн – депутат використав їх для придбання трьох автомобілів преміумкласу — Porsche Macan, BMW X5M (2021 року випуску) та Mercedes-Benz AMG (2022 року випуску), які оформив на підконтрольних осіб. Задекларована сумарна митна вартість цих транспортних засобів перевищує 250 тис. євро.

Підозрюваний перебуває під вартою. Слідчі дії тривають. В рамках розслідування даного епізоду проходять обшуки у колишнього міністра інфраструктури, який, можливо, міг сприяти народному депутату в реалізації його шахрайських дій.

Процесуальне керівництво здійснює Офіс генерального прокурора.

За даними ЗМІ, 11 липня працівники Державного бюро розслідувань проводять обшуки у колишнього очільника Міністерства інфраструктури Олександра Кубракова у справі про ймовірні шахрайські дії народного депутата Шевченка.

У свою чергу Кубраков заявив у Фейсбуці, що ні до депутата Шевченка, ні до Білорусі, ні до закупівель добрив чи то будь-яких інших махінацій не має жодного відношення.

“Останній наш контакт відбувся ще до повномасштабного вторгнення. Він звертався до мене як народний депутат до міністра інфраструктури. Жодних інших справ або навіть спілкування поза межами професійної діяльності я не мав, після лютого 22 я знав про життя Шевченка виключно з преси”, – заявив Кубраков.

Також він підкреслив, що як під час роботи на державній службі, так і зараз, вважає, що “правоохоронці повинні завжди мати вільний доступ до всіх необхідних їм матеріалів. Усі, з ким я працював, знають про цей принцип — ми завжди оперативно надавали всю інформацію правоохоронним органам по першому їх запиту. Ніколи нічого не приховував і не збираюсь цього робити і в цій ситуації”.

Як повідомляв Укрінформ, 14 листопада 2024 року ДБР оголосило підозру у держзраді народному депутату Євгенію Шевченку.

Шевченко, якого виключили з фракції “Слуга народу” після самовільних поїздок до Лукашенка, закликав Президента України почати переговори з Росією.

Лукашенко 20 квітня 2021 року зустрічався з Шевченком у президентському палаці. Парламентарій поїхав до Мінська попри те, що політичні відносини між Україною та Білоруссю восени 2020 року були поставлені на паузу через рішення не визнавати перемогу Лукашенка на президентських виборах.

Печерський райсуд Києва 15 листопада 2024 року обрав запобіжний захід для Шевченка у вигляді тримання під вартою.



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.